Our team

 • Jarosław Szot

  Organizator Rekordu Polski 2008, Euro Big Way Camp 2009, 2010 i 2011.

 • Dr inż. Marcin Stolarski

  Pracuje w  Creotech Instruments S.A. gdzie buduje się satelity kosmiczne. Wcześniej pracował w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, był jednym z kierowników w projekcie pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE- PL. Z Polską Agencją Kosmiczną współpracuje w roli eksperta od łączności satelitarnej. Jego hobby to popularyzacja nauki. Ma własny kanał popularnonaukowy w serwisie YouTube oraz na Facebooku (Inżynieriada). Bierze udział i organizuje popularyzatorskie przedsięwzięcia jak np.: zawody europejskich łazików marsjańskich (ERC), AstroBot, Akademia Misia Haribo, projekt Pan Stanisław, gdzie wraz z uczniami gimnazjum w Lęborku buduje małego satelitę, CANduino, czyli otwartej platformy edukacyjnej CANsat do eksperymentów w stratosferze. W roku 2013 został laureatem konkursu popularyzatorskiego FameLab, a w roku 2014 został rzecznikiem nauki, udowadniając swoje kompetencje popularyzatorskie. W roku 2013 został również laureatem w konkursie organizowanym przez MNiSW – Top 500 Innovators, dzięki czemu wyjechał na dwumiesięczne studia biznes i innowacje, na uniwersytet w Berkeley USA, aby zagłębić się w reguły rządzące krzemową doliną. Pomimo wielu zajęć jest częstym gościem w telewizji (TVP, POLSAT, TVN) oraz radiu (TokFM, RDC, PR), gdzie z pasją opowiada o budowie otaczającego nas świata i skomplikowanych regułach sił natury nim rządzących. W roku 2015 wystąpił jako prowadzący program popularnonaukowy w kanale TV PLANET+. W wolnych chwilach, z żoną Anią, zwiedza świat oraz jeździ na rowerze (czasem jeździ sam, a czasem z psem Albertem, którego łapa jest wygrawerowana na ściance satelity BRITE – PL- 1 – Lem).

 • mgr Karol Kacprzak

  Ukończył geografię na UŁ, pasjonat górskich wycieczek – zarówno tych dużych i od paru lat także tych rodzinnych. Ostatnio głównie na celowniku Tatry, ale chętnie odwiedza także ferraty w Alpach. Współorganizator spotkań dotyczących bezpieczeństwa w górach. Od ponad siedmiu lat związany zawodowo z największą europejską firmą produkującą odzież dla podróżników.

 • mgr Piotr Wiklak

  Studia doktoranckie na kierunku: Budowa i Eksploatacja Maszyn Instytut Maszyn Przepływowych, Politechnika Łódzka. Studia magisterskie na kierunku: Energetyka, Wydział Mechaniczny, Politechnika Łódzka.

  Współpracuje z EC 1 – Łódź Miasto Kultury – Centrum Nauki i Techniki Specjalista w dziale Ekspozycji i Multimediów. Udział w projekcie nad badaniami turbin wiatrowych w tunelu aerodynamicznym na NTNU. Udział w projekcie: „Small Wind Turbine Optimized for Wind Low Speed Conditions” w ramach Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej realizowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

  Doktorant w Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej pod kierownictwem: dr hab. inż. Antoniego Smolnego. Współtwórca Fundacji FABLAB Łódź, powstałej z oddolnej inicjatywy społecznej w celu stworzenia warsztatu miejskiego. Przewodniczący – Studenckiego Koła Naukowego Energetyków.

 • Krzysztof NowakowskiPolska

  Daria i Krzysztof Nowakowscy są maszerami. Od siedemnastu lat zawodowo zajmującymi się prowadzeniem  psich zaprzęgów, którymi pokonali już tysiące kilometrów.

  Zorganizowali kilka wypraw za koło polarne. Pierwszą z nich była Inarijarvi Expedition 2010. Wtedy,  jako pierwsi Polacy okrążyli Inari, zamarznięte, największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym.  Nikt z Polaków nie powtórzył tego wyczynu. Kolejne lata przyniosły wyprawy Laponia 2014 i 2015 na płaskowyż Finnmark w Norwegii.

  Od kilku lat biorą udział w najdłuższym wyścigu psich zaprzęgów w Europie – Finnmarkslopet.

 • David AllfreyUSA

  Pochodzi z USA. Jest znanym alpinistą, preferującym wspinaczkę wielościanową w najtrudniejszych ścianach i najmniej przyjaznych górach na świecie. Przez wiele lat pokonywał prestiżowe drogi w dolinie Yosemite, Kolorado, Newadzie, Utah, Wyoming,

  Patagonii, na Ziemi Baffina.   Często były to pierwsze przejścia i drogi niezwykle trudne.

 • dr Marek Walish

  Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Specjalizacja: o klimatologia i hydrologia. Zainteresowania naukowe: meteorologia, hydrologia i ochrona środowiska. Szczególnie ulubioną tematyką z tego zakresu pozostaje analiza zmienności termicznej Polski na tle zmienności cyrkulacyjnej i adwekcyjnej.

  W ostatnich kilkunastu latach wiele podróżował. Szczególnie wspomina wyprawy do południowej Afryki oraz w rejon Tybetu. W podróżach szczególnie ceni sobie bezpośredni kontakt z ludnością miejscową oraz możliwość dostania się w miejsca „mniej turystyczne”. Ostatnia wyprawa do Rosji:  na Wyspy Sołowieckie, nad Morze Białe i  jezioro Ładoga,
  gdzie  latem panowały ekstremalne upały, kojarzyć się będzie zawsze z mieszanką  nietypowych i  nieprzewidywalnych wydarzeń i sytuacji. Jeszcze niezrealizowane marzenie, to wyprawa na Syberię, gdzie dzika przyroda wokół Bajkału i chociażby huk pękającego wiosną lodu Leny, przypomina jak cenne przyrodniczo  są to miejsca na Ziemi.

 • Marcin TomaszewskiPolska

  Pseudonim Yeti. Alpinista, instruktor. Znany z przejść wielkościanowych w stylu Big Wall alpejskim.  Wspina się od ponad dwudziestu dwóch  lat. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie Wysokogórskim. Od samego początku najbardziej inspirujące były wyzwania, wytyczanie nowych dróg w najbardziej niedostępnych i przepaścistych  ścianach świata. Pomimo, że kilka z nich udało mu się już pokonać, to jednak z każdym rokiem czuje coraz większy niedosyt. Jego wspinanie, to nie tylko góry, ale również propagowanie wspinaczki w Polsce poprzez szkolenia i działalność w sekcjach wspinaczkowych, organizację zawodów i pokazów wspinaczki, prowadzenie audycji radiowych. Od 1997 roku cyklicznie organizuje Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Fight Club, których jest pomysłodawcą.
  Od 2005 roku jest instruktorem wspinaczki sportowej. Otworzył własną szkołę wspinania w Szczecinie. W 2009 roku rozpoczął realizację projektu 4 Żywioły www.4zywioly.net obejmującego wspinaczkę w czterech charakterystycznych rejonach górskich – Patagonia, Alaska, Ziemia Baffina, Wenezuela.

 • Józef SoszyńskiPolska

  Alpinista, zawodnik Kadry Narodowej we Wspinaczce Wysokogórskiej. Prezes Zarządu Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto. Wielokrotnie wspinał się latem  i zimą, w Alpach i Tatrach. Zimą pokonał m. in. osiem dróg na Kazalnicy Mięguszowieckiej. Za najważniejsze przejścia, do których zalicza drogi liczące  ponad lub około tysiąca metrów przewyższenia, uznaje pokonanie wielu prestiżowych gór i ścian, takich jak chociażby:  Elbrus –  drogą normalną, Grandes Jorasses – zimą, drogą Colton-McIntyre i La Belle Helene, Eiger – środkiem północnej ściany, północny filar Trolli, wschodni filar Semletind, południowy filar Mongejury, Monte Brento – wschodnia ściana, nowa droga w Norwegii w ścianie Tagveggen – Jugruta, filar Gervasuttiego na Mount Blanc du Tacul, filar Tourniera na Les Droitess.  Prowadzi własne przedsiębiorstwo.

 • Izabela, Krzysztof RudźPolska

  Podróżują, ale nie uważają  się za profesjonalnych podróżników. Interesuję ich raczej ludzka natura, historia i dzika przyroda. Starają się, by ich podróże miały jakąś myśl przewodnią i konkretny cel, który staje się dopiero początkiem  prawdziwego poznawania i daje możliwość „zagubienia się” podczas wielomiesięcznych wypraw, gdzie upływający czas całkowicie  traci znaczenie. Podróżowali wiele, razem i osobno. Od gorących piasków Libii             i ruin Leptis Magna, przez skalne miasto w Petrze, po wenezuelskie wodospady w Parku Canaima. Dotarli do niezwykłych miejsc w Azji Południowo – Wschodniej, gdzie posmakowali orientu odwiedzając Singapur, Malezję, Tajlandię, Laos, Wietnam i Kambodżę.  Ich ostatnia wyprawa do Ameryki Południowej była dość nietypowa, bo tym razem mierzyli się z własnymi słabościami i umiejętnościami, a raczej ich brakiem.  Popłynęli za ocean, by podróżować  śladami polskich emigrantów, którzy dotarli tutaj statkiem MS Chrobry, ostatnim polskim transatlantykiem, który wypłynął z Gdyni w 1939 roku. Pokonali dwadzieścia tysięcy kilometrów na motocyklach przez dziką, bezkresną  Patagonię i andyjskie przełęcze. To było osiem miesięcy adrenaliny. „Pod niebem Patagonii”, ich ostatnia książka opisuje właśnie ten czas.