Our team

 • prof. dr hab. Piotr Czubla

  Absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
  Wykładowca w Instytucie Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Od dzieciństwa zafascynowany Ziemią, jej budową, rzeźbą, historią geologiczną, i tak już zostało… Zajmuje się geologią czwartorzędu, paleogeografią, petroarcheologią, zagrożeniami geologicznymi. Eratyki (skały przywleczone przez lód ze Skandynawii) wykorzystuje do odtwarzania kierunków i dróg napływu lądolodów na obszar Polski. W poszukiwaniu miejsc pochodzenia eratyków przewędrował wzdłuż i wszerz Skandynawię i bałtyckie wyspy. Dynamikę lądolodów połączył z balistyką, analizując surowce wykorzystywane do wyrobu kamiennych kul armatnich. Nieobce są mu też paleolityczne pięściaki i inne narzędzia kamienne. Jako wykładowca uniwersytecki preferuje zajęcia terenowe, które pozwalają skonfrontować teorię z praktyką. Na corocznych ćwiczeniach
  w Sudetach spędził już w sumie prawie półtora roku i nie zamierza ich porzucać. Autor licznych artykułów w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych, współautor akademickiego przewodnika do ćwiczeń z geologii i podręczników do nauczania geografii fizycznej w szkołach średnich. Popularyzator wiedzy geologicznej i geograficznej. Wolne chwile, szkoda że tak trudne do wygospodarowania, poświęca aktywnej turystyce
  i makrofotografii przyrodniczej.

 • prof. dr hab. Mariusz Szubert

  Studia geograficzne w Krakowie, w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny). Jest pracownikiem Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, w którym kieruje Zakładem Turystyki i Badań Regionalnych. Specjalność: geografia fizyczna.
  Praca naukowa: geomorfologia Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby podczwartorzędowej. Dydaktyka: regiony turystyczne Polski, krajoznawstwo, seminaria licencjackie i magisterskie.

 • prof. dr hab. Ireneusz Sobota

  Glacjolog, hydrolog, badacz polarny, pracownik naukowy
  w Instytucie Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu glacjologii, hydrologii, kriologii i innych nauk geograficznych. Odbył kilka staży i pobytów naukowych za granicą, między innymi w Anglii, na Uniwersytecie w Zurichu oraz w Instytucie Śniegu i Lawin w Davos w Szwajcarii. Wyniki swoich badań prezentował na wielu naukowych konferencjach krajowych i zagranicznych, m.in. w Norwegii, Szwajcarii, Austrii, Izraelu i we Włoszech. Brał udział w 23 wyprawach naukowych na Spitsbergen, z których kilkunastu był kierownikiem, jak również w inne rejony świata, m.in. do Stacji im. Arctowskiego w Antarktyce i wyprawie speleologicznej na wyspę Madre de Dios na południowym Pacyfiku w Chile. Od wielu lat jest kierownikiem Stacji Polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zlokalizowanej na północno-zachodnim Spitsbergenie.
  Uczestniczył w pracach badawczych oraz kilku naukowych projektach narodowych i międzynarodowych. Przez wiele lat był sekretarzem Klubu Polarnego PTG oraz członkiem Komitetu Badań Polarnych PAN, jest również członkiem International Glaciological Society. W kraju prowadzi systematyczne badania zlodzenia dolnej Wisły i związanego z tym zagrożenia przeciwpowodziowego, a także badania hydrologiczne rzek i jezior Polski. Jest specjalistą z zakresu technik GPS. W swoich badaniach naukowych szczególnie zainteresowany jest prowadzeniem badań związanych z wszelkiego rodzaju zjawiskami lodowymi występującymi w przyrodzie. Jego pasją jest poznawanie lodu w każdej jego postaci. Szczególnie fascynują go śnieg, lodowce i lądolody oraz wieloletnia zmarzlina, a przede wszystkim problemy związane ze współczesnymi zmianami kriosfery.

 • Aleksander Hanusz
 • Jarosław Szot

  Organizator Rekordu Polski 2008, Euro Big Way Camp 2009, 2010 i 2011.

 • Dr inż. Marcin Stolarski

  Pracuje w  Creotech Instruments S.A. gdzie buduje się satelity kosmiczne. Wcześniej pracował w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, był jednym z kierowników w projekcie pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE- PL. Z Polską Agencją Kosmiczną współpracuje w roli eksperta od łączności satelitarnej. Jego hobby to popularyzacja nauki. Ma własny kanał popularnonaukowy w serwisie YouTube oraz na Facebooku (Inżynieriada). Bierze udział i organizuje popularyzatorskie przedsięwzięcia jak np.: zawody europejskich łazików marsjańskich (ERC), AstroBot, Akademia Misia Haribo, projekt Pan Stanisław, gdzie wraz z uczniami gimnazjum w Lęborku buduje małego satelitę, CANduino, czyli otwartej platformy edukacyjnej CANsat do eksperymentów w stratosferze. W roku 2013 został laureatem konkursu popularyzatorskiego FameLab, a w roku 2014 został rzecznikiem nauki, udowadniając swoje kompetencje popularyzatorskie. W roku 2013 został również laureatem w konkursie organizowanym przez MNiSW – Top 500 Innovators, dzięki czemu wyjechał na dwumiesięczne studia biznes i innowacje, na uniwersytet w Berkeley USA, aby zagłębić się w reguły rządzące krzemową doliną. Pomimo wielu zajęć jest częstym gościem w telewizji (TVP, POLSAT, TVN) oraz radiu (TokFM, RDC, PR), gdzie z pasją opowiada o budowie otaczającego nas świata i skomplikowanych regułach sił natury nim rządzących. W roku 2015 wystąpił jako prowadzący program popularnonaukowy w kanale TV PLANET+. W wolnych chwilach, z żoną Anią, zwiedza świat oraz jeździ na rowerze (czasem jeździ sam, a czasem z psem Albertem, którego łapa jest wygrawerowana na ściance satelity BRITE – PL- 1 – Lem).

 • mgr Karol Kacprzak

  Ukończył geografię na UŁ, pasjonat górskich wycieczek – zarówno tych dużych i od paru lat także tych rodzinnych. Ostatnio głównie na celowniku Tatry, ale chętnie odwiedza także ferraty w Alpach. Współorganizator spotkań dotyczących bezpieczeństwa w górach. Od ponad siedmiu lat związany zawodowo z największą europejską firmą produkującą odzież dla podróżników.

 • mgr Piotr Wiklak

  Studia doktoranckie na kierunku: Budowa i Eksploatacja Maszyn Instytut Maszyn Przepływowych, Politechnika Łódzka. Studia magisterskie na kierunku: Energetyka, Wydział Mechaniczny, Politechnika Łódzka.

  Współpracuje z EC 1 – Łódź Miasto Kultury – Centrum Nauki i Techniki Specjalista w dziale Ekspozycji i Multimediów. Udział w projekcie nad badaniami turbin wiatrowych w tunelu aerodynamicznym na NTNU. Udział w projekcie: „Small Wind Turbine Optimized for Wind Low Speed Conditions” w ramach Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej realizowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

  Doktorant w Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej pod kierownictwem: dr hab. inż. Antoniego Smolnego. Współtwórca Fundacji FABLAB Łódź, powstałej z oddolnej inicjatywy społecznej w celu stworzenia warsztatu miejskiego. Przewodniczący – Studenckiego Koła Naukowego Energetyków.

 • Krzysztof NowakowskiPolska

  Daria i Krzysztof Nowakowscy są maszerami. Od siedemnastu lat zawodowo zajmującymi się prowadzeniem  psich zaprzęgów, którymi pokonali już tysiące kilometrów.

  Zorganizowali kilka wypraw za koło polarne. Pierwszą z nich była Inarijarvi Expedition 2010. Wtedy,  jako pierwsi Polacy okrążyli Inari, zamarznięte, największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym.  Nikt z Polaków nie powtórzył tego wyczynu. Kolejne lata przyniosły wyprawy Laponia 2014 i 2015 na płaskowyż Finnmark w Norwegii.

  Od kilku lat biorą udział w najdłuższym wyścigu psich zaprzęgów w Europie – Finnmarkslopet.

 • David AllfreyUSA

  Pochodzi z USA. Jest znanym alpinistą, preferującym wspinaczkę wielościanową w najtrudniejszych ścianach i najmniej przyjaznych górach na świecie. Przez wiele lat pokonywał prestiżowe drogi w dolinie Yosemite, Kolorado, Newadzie, Utah, Wyoming,

  Patagonii, na Ziemi Baffina.   Często były to pierwsze przejścia i drogi niezwykle trudne.