program
      home
      festiwale
      program
      goście festiwalu
      nagrody
      konkursy i wystawy
      kronika
      wielka lekcja geografii
      informacje
      kontakt
      Adventure & Music            Meeting
 
13. Explorers Festival
16 - 20 listopada 2011 r.

 
16 listopada / środa
Sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi

 
18.10
Otwarcie festiwalu  
18.20 Top Kino
Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy.

Życie z fantazją / Traum Leben

Reżyser: Christoph Hoerner
Operator: Urlich Drechsler, Christoph Hoerner, Daniel Feichtinger
Muzyka: Oliver Kerschner. Lizard Beauty, Thomas Berghold
Producent: Style of Gravity / Austria
Czas: 25 min.
Rok produkcji: 2010
Treść: narciarskie wyczyny w Alpach na trasach niekoniecznie oficjalnie wytyczonych i bezpiecznych.
 
18.50 Świat pod stopami
Czuli, że nie mogą na całe życie ugrzęznąć w pułapce, jaką jest praca w korporacjach. Lipiec 2009 roku. Początek wielkiej przygody, która dojrzewała w nich od dawna. Ola Rychlik i Artur Traczyk / Polska wyruszyli wtedy poznać świat i jego różnorodność, przyjrzeć się codzienności gdzieś na jego krańcach, spotykać ludzi, których życie wywołuje refleksję i zastanowienie nad tym, co naprawdę jest ważne. Zaczęli od Rosji, a potem były Chiny, Azja Południowo-Wschodnia, Indonezja, Australia i Nowa Zelandia. Sześćdziesiąt siedem tysięcy kilometrów, rok podróży i rok niespotykanych doświadczeń. Jak po każdej wyprawie życia, również im pozostało najpiękniejsze podsumowanie - trzysta sześćdziesiąt siedem dni wspomnień, którymi dzielą się z innymi, przekonując, że o tym, czy nasze życie będzie ciekawe, decydujemy przede wszystkim sami.
 
20.20 Top Kino
Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy.

Zaginiony na Evereście / Lost on Everest

Reżyser: Peter Firstbrook
Operator: Ned Jonhstone, Thom Pollard, Dave Hahn
Scenariusz: Peter Firstbrook
Muzyka: Deborah Mollison
Producent: Peter Firstbrook, NOVA / Wlk. Brytania
Czas: 50 min.
Rok produkcji: 2000
Treść: rekonstrukcja wyprawy na Everest z 1924 roku, poszukiwanie i odnalezienie ciała G. Mallory'ego
 
21.00 zakończenie wieczoru  
17 listopada / czwartek
Sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi
 
17.50 Top Kino
Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy.

Misterium tatrzańskie
Reżyser: Pavol Barabáš
Operator: Pavol Barabáš
Scenariusz: Pavol Barabáš
Muzyka: Michal Novinski
Producent: K2 Studio / Słowacja
Czas: 10 min.
Rok produkcji: 2003
Treść: przyroda i świat Tatr Wysokich

 
18.00 Tam, gdzie rozbrzmiewa język Quechua
Tam, gdzie ocean i pustynia na zachodnim wybrzeżu Peru ścierają się od milionów lat, pokazując swoją moc, rozpoczęła się jego trzecia wielka wyprawa rowerowa. Rozległe przestrzenie, potężne Andy,
żar pustyni Atacama, jezioro Titicaca - magiczne morze zawieszone tak wysoko, że stąd już tylko krok do nieba, Nazca i jej tajemnicze linie, niczym znak dla homo sapiens od przybyszów ze wszechświata, krainy Inków i Azteków, w których w zgodzie z tradycją i naturą żyją ich potomkowie. Adam Wiśniewski / Polska taką Amerykę Południową zobaczył i zapamiętał. Nie było mu łatwo przenieść się z naszego pędzącego świata i odnaleźć tu, gdzie czas wolniej odlicza minuty i godziny, a prostota i skromność codziennego dnia uświadamia nam, że zbyt wiele tracimy uwikłani w nieustającą pogoń za bezwartościowymi gadżetami luksusu.
 
19.25 Drogami i bezdrożami Syberii
Swobodni jeźdźcy. Tak o sobie mogą mówić Robert Sirek i Mariusz Antonik / Polska, dla których wolność, swoboda poruszania się i radość, jaką daje podróż motocyklem, to coś szczególnego, coraz bardziej poszukiwanego i cennego w dzisiejszym, ograniczającym nas na wszystkie sposoby świecie. Gdy pojawił się pomysł wyprawy nad Bajkał, który ostatecznie rozrósł się do wielkiej syberyjskiej eskapady, z metą w Magadanie w Górach Kołymskich, nad Morzem Ochockim, nie mieli wątpliwości, że pokonanie dwudziestu pięciu tysięcy kilometrów, bezkresu Syberii i poznanie zapomnianych przez stwórcę zakątków, gdzie zsyłano przecież wielu Polaków, będą najcenniejszą nagrodą i zadośćuczynieniem za wszystko z czym będą zmuszeni zmierzyć się, słusznie wyczuwając, że wiele zależeć będzie nie tylko od nich samych.
 
20.45 Lód, jej najlepszy przyjaciel
Pierwsze doświadczenia górskie wywarły na niej duże wrażenie. To wyjątkowe połączenie przygody, wysiłku i adrenaliny zachwyciło ją, chociaż szybko przekonała się, że wspinaczka w lodzie, która urzekła ją szczególnie, należy do bardzo ulotnych i niełatwych doświadczeń. Potrzeba było trochę czasu zanim całkowicie zaprzyjaźniła się z lodową strukturą. Dziś Ines Papert / Niemcy jest szczęśliwa i spełniona. Podróżuje wiele, przepadając na długie tygodnie gdzieś pośród potężnych, często dziewiczych, lodospadów w górach Kanady, Szwajcarii czy Nepalu. Porzuciła pospieszne i chaotyczne życie w mieście koncentrujące się wokół spraw najczęściej mało ważnych i śmiało podąża wybraną drogą, bo jest przekonana, że "jutro" jest ważne, ale "dziś" jest jeszcze ważniejsze.
 
22.00 zakończenie wieczoru  
18 listopada / piątek  
 9.20 Wielka Lekcja Geografii   więcej >>
Aula Czerwona Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi
współorganizator: Uniwersytet Łódzki, Centrum Promocji UŁ
 
10.00

Biznes i Pasja - panel dyskusyjny
Panel dyskusyjny

Wydział Zarządzania UŁ
ul. J. Matejki 22/26 w Łodzi
współorganizator: Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania UŁ

Goście panelu:
Dr Vijaypat Singhania / Indie
Richard Meredith - Hardy / Wlk. Brytania
Armin Buchroithner, Stefan Ribitsch / Austria


Moderator:
dr Bartłomiej Kurzyk / Uniwersytet Łódzki

Goście panelu, na przykładzie własnych doświadczeń pokażą, jakie znaczenie może mieć świat biznesu dla rozwijania zainteresowań i odwrotnie, jak prawdziwa pasja może wpływać na rozwój biznesu.

 
11.30 Ekstremalny dokument
Warsztaty fotograficzne i filmowe

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
ul. Targowa 61 w Łodzi

Christoph Hoerner / Austria
Basil Pao / Chiny / Hong Kong

 
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi
 
18.00 Paryż - natchnienie do pisania
Odwiedzany przez miliony turystów, nadal pozostaje jednak miastem niezwykłego klimatu, nastrojowych zakątków, gdzie w uliczkach wciśniętych pośród stare kamieniczki, pamiętających odległe czasy, życie zwalnia, brasserie i kafejki stają się przystanią dla utrudzonych turystów i paryżan poszukujących chwili oddechu, a monotonię, zgiełk i krzykliwość wielkiego miasta zastępuje wyciszenie rozpraszane jedynie gwarem rozmów dobiegających znad kawiarnianych stolików i dźwiękami harmonii ulicznego grajka. Elisabeth Duda / Francja / Polska oprowadzi nas po swoim ukochanym Paryżu, tym znanym i tym najczęściej niedostrzeganym, pełnym tajemnic, niezwyczajnych historii, anegdot, smaków, zapachów, pozwalając wniknąć nam głęboko w jego atmosferę i odnaleźć w nim to, co czyni go miejscem tak szczególnie fascynującym.
 
19.15 Podniebne żeglowanie
Ludziom nigdy nie brakowało fantazji i dlatego pewnego dnia, z mieszaniny metalowych rurek, silnika, kółek, kilku wskaźników i jakiegoś poszycia, narodziła się motolotnia. Ta mała, latająca konstrukcja, zabrała w powietrzną podróż niejednego już marzyciela żądnego przygód. Ale tylko nielicznych, jak Richard Meredith - Hardy / Wlk. Brytania, stać było przy jej użyciu na zrobienie naprawdę czegoś wyjątkowego. Nikt, oprócz niego, nigdy nie szybował motolotnią nad Everestem unosząc się kilkaset metrów powyżej wierzchołka, robiąc niepowtarzalne ujęcia tego himalajskiego kolosa. Aconcagua, Kilimandżaro, czy też wielki lot z Londynu do Sydney, to tylko niektóre z jego kolejnych powietrznych przygód.
 
20.45

Top Kino
Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy.

Eiger solo
Reżyser: Leo Dickinson
Operator: Leo Dickinson
Scenariusz: Audrey Salkeld
Producent: Leo & Mandy Dickinson Adventure
Czas: 52 min.
Rok produkcji: 1983
Treść: pierwsze solowe wejście Brytyjczyka północną ścianą na Eiger, jedną z najbardziej niebezpiecznych gór na świecie.

 
22.00 zakończenie wieczoru  
19 listopada / sobota
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi
 
13.55 Top Kino
Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy.

Polskie Andy
Reżyser: Adam Ciborski, Piotr Makos
Operator: Adam Ciborski
Scenariusz: Wojciech Lewandowski, Piotr Makos
Dźwięk: Andrzej Piątek
Grafika: Łukasz Ciepłowski
Montaż i udźwiękowienie: Krzysztof Praszkiewicz
Producent: Piotr Makos
Czas: 52 min.
Rok produkcji: 2011
Treść: druga część filmowej opowieści o polskich przedwojennych wyprawach w Andy i ich uczestnikach

 
15.00 Balonem w stronę kosmosu
Balony, to jedne z pierwszych powietrznych statków, które zbudował człowiek. Gdy gorące powietrze unosi je i zaczynają dryfować poddając się posłusznie wiatrom, ukazuje się cała ich elegancja i majestat.
I trudno nie zachwycić się takim widokiem. Te trochę dziś zapomniane, staroświeckie konstrukcje, mają więc nadal wielu miłośników, dla których doznania pionierów awiacji, radość i romantyzm swobodnego żeglowania w powietrzu, są czymś niezrównanym. Dr Vijaypat Singhania / Indie ponad cztery dekady pozostaje wierny balonowej przygodzie. Jest niezwykłą postacią w skali światowej. Biznesmen, jeden z najbogatszych ludzi w Indiach, a jednocześnie człowiek nieustającej przygody. W 2005 roku przeszedł do historii eksploracji, wznosząc się właśnie balonem na wysokość dwudziestu jeden kilometrów ponad Ziemię, ustanawiając fantastyczny rekord świata. Ten kosmiczny rejs był szczególnie inspirującym doświadczeniem i doskonale wyrażał jego sposób myślenia o świecie - "Można żyć ciekawie i osiągać cele, i najbardziej zależy to od nas samych".
 
16.00 Solista w pionie
Jest coś w człowieku, co podpowiada mu, że powinien zawsze próbować, a dokonania poprzedników mają być wyłącznie punktem odniesienia. W historii wspinania mamy już wiele fantastycznych przykładów potwierdzających, że dotąd niemożliwe staje się za jakiś czas przeszłością. Takim kolejnym, fenomenalnym łamaczem pionowych trudności jest Alex Honnold / USA. Objawienie w świecie wspinaczki. Obdarzony nadzwyczajnymi możliwościami, rozprawia się z kolejnymi ścianami, i to w stylu godnym mistrza, bo prowadzi przede wszystkim ekstremalnie trudne drogi solowe. Samotność w wielkich ścianach stała się dla niego czymś zwyczajnym, choć naprawdę jest czymś nadzwyczajnym, szczególnie wtedy, gdy dotyczy wspinaczki w Yosemite i innych rajach wspinaczkowych, gdzie skala trudności jest porażająca.
 
17.35 Światowe Nagrody EXPLORER i CAMERA EXTREME 2011
EXPLORER & CAMERA EXTREME INTERNATIONAL AWARDS 2011

Wręczenie nagród Explorer największym odkrywcom i zdobywcom oraz nagrody Camera Extreme, przyznawanej najwybitniejszym twórcom dzieł o eksploracji, przygodach i sportach ekstremalnych, działaniach niezwykłych.
 
18.10 Adventure & Music Meeting

"Muzyka osobista" - Janusz Grzywacz / Polska / instrumenty klawiszowe
Koncert wybitnego polskiego kompozytora muzyki ilustracyjnej, muzyka jazzowego, reżysera i pedagoga. Twórcy legendarnej formacji Laboratorium. Artysty niezwykle wrażliwego, tworzącego muzykę nie podporządkowaną tzw. modom i trendom, w której świat dźwięków wypełniających ciszę, jest zawsze osobistym rodzajem wypowiedzi odwołującej się do naszej wyobraźni i wrażliwości. Muzyka Osobista, solowy koncert artysty, będzie w dużym stopniu improwizacją. Rodzajem muzycznej niespodzianki, którą poznamy dopiero wtedy, gdy wybrzmi jej ostatnia nuta.
 
19.00 Odlotowy tercet
Armin Buchroithner
, Christoph Hoerner i Stefan Ribitsch / Austria razem tworzą niezły, przygodowy tercet. Kiedy pojawia się pomysł wyjazdu, szybko doprowadzają go do fazy wykonalności i już ich nie ma w domu. Znikają wtedy gdzieś na wiele dni, a każdy taki wypad, to dobra zabawa zawsze przyprawiona adrenaliną, i obowiązkowo, dużą dawką humoru. Są wszechstronni, ale preferują przede wszystkim wspinaczkę, buldering, surfing, paralotniarstwo, narciarstwo i snowboard. Mimo młodego wieku ich podróżnicze dossier jest już bogate: pustynia Atacama i Andy w Ameryce Południowej, góry Kanady i USA, Meksyk, Europa pokonana z północy na południe, Himalaje, alpejskie jaskinie, lodowce i śnieżne stoki w Wysokich Taurach. Mają mnóstwo planów i marzeń, i wielki apetyt na kolejne przygody. Na pewno nie chcą być wirtualnymi bohaterami, których dziś tak wielu. Ich motto brzmi: mieć marzenia, przeżywać prawdziwe przygody, bo wtedy prawdziwe są też wspomnienia.
 
20.40 Człowiek, który oszukał grawitację
Pojawiają się coraz wyższe i odważniej projektowane. I wywołują zrozumiałe podekscytowanie. Trudno przecież nie czuć podziwu i respektu dla dzisiejszych drapaczy chmur, które tak śmiało wystrzeliwują w niebo na setki metrów. Alain Robert / Francja, mający fantastyczne osiągnięcia wspinaczkowe w górach, od wielu lat mierzy się również z najwyższymi budowlami świata, pokonując je solo, prawie zawsze bez ubezpieczenia. Nie bez powodu nazywany jest człowiekiem - pająkiem, a grawitacja to zjawisko, które go chyba nie dotyczy. Często jego nieprawdopodobne wyczyny obserwuje kilkadziesiąt tysięcy rozemocjonowanych ludzi życzących mu kolejnego sukcesu, jak ostatnio w Dubaju, gdy pokonywał futurystyczną, architektoniczną kompozycję, liczącą osiemset dwadzieścia osiem metrów wysokości. Podziwiamy ludzi nadzwyczaj odważnych, przełamujących ograniczenia, bo dzięki nim to, co może czasami wydawać się nawet szalone i niepotrzebne, jest zawsze kolejnym doświadczeniem służącym człowiekowi w przyszłości.
 
21.50 Pierwszy ośmiotysięcznik - Gasherbrum II
Prezentacja Oli Dzik / Polska z wejścia na jej pierwszy ośmiotysięcznik w lipcu 2011 roku. Absolwentka psychologii i socjologii Uniwersytetu Śląskiego (MISH), doktorantka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Alpinistka, ski-alpinistka, startuje w rajdach przygodowych. Na swym koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II. Jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy i stanęła na wszystkich siedmiotysięcznikach byłego ZSRR, sięgając po tytuł Śnieżnej Pantery. Wśród innych jej osiągnięć wymienić można mistrzostwo Polski w ski-alpinizmie oraz ukończenie zawodów Elbrus Race na najdłuższym dystansie, jako pierwsza kobieta. Jest międzynarodowym przewodnikiem górskim UIMLA. Współprowadzi firmę turystyczną BluEmu.
 
22.50 zakończenie wieczoru  
20 listopada / niedziela
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi
 
14.00 Top Kino
Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy.

Tatrzańskie przemiany / Premeny Tatier
Reżyser: Pavol Barabáš
Operator: Pavol Barabáš, Stano Gužák
Scenariusz: Pavol Barabáš
Muzyka: Michal Novinski
Producent: K2 Studio s.r.o. (Słowacja)
Czas: 13 min.
Rok produkcji: 2006
Treść: o zmianach jakie zachodzą w tatrzańskiej przyrodzie poddanej nieustannym oddziaływaniom sił natury.
 
14.15 Incredible India - od Delhi po przylądek Komoryn
Marek Barwiński / Polska poznał już ponad czterdzieści krajów. Gdy po raz pierwszy wybierał się do Indii nie przeczuwał, że to będzie aż tak wyjątkowa podróż., a potem będą następne. Niespotykana różnorodność grup narodowościowych, wspólnoty, religie, kultura, obyczaje, geografia, historia, sztuka, filozofia, biznes, handel, polityka, wielkie zatłoczone miasta - giganty, i jakby dla odmiany senne wioski zagubione pośród plantacji herbaty lub przypraw, ludzie zajęci swoimi codziennymi sprawami, handlujący wypełniający hałasem targowiska i ulice, rozmawiający, biedacy, żebracy oczekujący na wsparcie, święci mężowie pogrążeni w modlitwie, kolorowe świątynie, imponujące forty, monumentalne zabytki, potężne rzeki, żar lejący się z nieba, piaszczyste plaże, sięgające sklepienia szczyty potężnych gór. Takie właśnie są Indie. Naprawdę incredible.
 
15.35 Odcienie świata
Nie zakładał, że zajmie się profesjonalną fotografią. Życiem rządzą jednak przypadki. Poznał Michaela Palina, znanego aktora, któremu towarzyszył podczas realizacji serialu BBC "W 80 dni dookoła świata", wykonując porywające zdjęcia do książki pod tym samym tytułem. I to był mocny początek. Basil Pao / Chiny / Hong Kong okazał się niesamowitym obserwatorem, naznaczonym szczególną wrażliwością. Następne ponad dwadzieścia lat, to nieustanne podróże i sesje zdjęciowe. W Himalajach, Europie, Chinach, krajach arabskich, na Saharze, od bieguna do bieguna, wokół Pacyfiku, śladami Ernesta Hemingway'a. Obraz świata, ten nieprawdopodobny mariaż form, odcieni, barw, struktury, kompozycji, światła i cieni, nigdy nie jest w jego fotografiach prostym odwzorowaniem, lecz bardzo osobistą refleksją artystyczną twórcy widzącego znacznie więcej niż inni, poruszającego wyobraźnię i wywołującego swoją sztuką emocje i zadumę nad urodą planety nazwanej Ziemią.
 
17.15 Meksykańskie podziemia
Katarzyna Biernacka i Marcin Gala / Polska są zafascynowani światem podziemnym. Dziesięć lat temu pojawili się w Meksyku wierząc, że tam właśnie odnajdą swoją "jaskiniową ziemię obiecaną". Znaleźli, a masyw Sierra Juarez stał się wyprawowym przystankiem na wiele lat, dając im możliwość przeżywania emocji i radości z odkrywania tajemnic głęboko ukrytych w ziemi. Przeciskanie się przez wąskie, mokre i często zabłocone tunele i korytarze łączące kolejne jaskinie, tworzące razem niezwykły labirynt, to podróż w czasie, podczas której odwiedzają świat sprzed milionów lat, nie skażony ingerencją człowieka. Czują się wtedy wyróżnieni, bo mogą podziwiać te fascynujące podziemia, w których z wypełniających je ciemności, rozproszonych światłem latarek, pojawia się niewiarygodne bogactwo i zdumiewająca różnorodność form ukształtowanych przez naturę. To jest dla nich najbardziej oczekiwana nagroda, a każde takie nowe doświadczenie przekonuje ich, że warto w życiu dokonywać ciekawych, niebanalnych wyborów.
 
18.25 zakończenie festiwalu
 
 
 

 | program | goście | nagrody | konkursy i wystawy | kronika | wielka lekcja geografii | informacje | kontakt |